AK Parti heyeti Anayasa turunda

MEHTAP GÖKDEMİR/NAMIK DURUKAN/AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara –  İlk ziyaretini Cumhur İttifakı ortağı MHP’ye yapan AK Parti heyeti, CHP’den ise olumsuz yanıtla döndü. AK Parti heyeti 7 yıl sonra HDP’ye de bakan düzeyinde ilk ziyaretini gerçekleştirirken, HDP ve İYİ Parti, mevzuyu parti heyetlerine götüreceklerini ve sonrasında kararlarını açıklayacaklarını bildirdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığında Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Genel Lider Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’dan oluşan AK Parti heyeti dün sırasıyla MHP, CHP, HDP ve İYİ Parti kümelerini ziyaret etti. Yazılı bir metin sunulmayan görüşmelerde Bozdağ, siyasi parti kümelerini hazırlıkları hakkında bilgilendirdi, çalışmanın birlikte yapılmasını dilek ettiklerini söyledi. Bozdağ, “Hazırlık sürecine katkı vermelerini, birlikte bu hazırlık sürecini olgunlaştırmakta görüşlerine muhtaçlığımız olduğunu tabir ettik” dedi.

Görüşmenin ardından  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Seçime yedi ay kalmışken parlamentoda yapılmasının gerçek olmadığını düşünüyoruz. Yeni bir anayasa yeni parlamentonun işi olmalıdır. AK Parti’nin gerçekleştirmek istediği bir anayasa değişikliği çalışmasının içinde olmayacağımızı Sayın Bakan’a ve heyete söyledik” dedi.

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Tutumumuzu, eş genel liderlerimiz ve MYK’da yaptığımız kıymetlendirme sonucunda kamuoyuyla paylaşacağız. Kıyafet özgürlüğüne dair, türbana dair, bayan haklarına dair bizim tavrımız net. Biz konusu hak ve özgürlükler olan bir olguda referandumu doğru bulmayız” dedi.

İYİ Parti Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu, “Heyetin bu ziyareti, anayasa değişikliğinin genel çerçevesi üzerineydi; bir bilgilendirme oldu. Biz mevzuyu Sayın Genel Başkanımız ve partimizin heyetlerine götüreceğiz. Oradaki kararımızı daha sonra paylaşacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir