Araştırma: Patates yemek kilo vermeye yardımcı oluyor

ABD’de yürütülen yeni bir çalışma, patates yemenin insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini gösterdi.

Şarkul Avsat’ın The Telegraph gazetesinden aktardığı habere nazaran, çalışma grubu patatesin değerli besinlerle dolu olduğunu ve sağlıklı bir diyetin kesimi olabileceğini belirtti.

Patates daha evvel kilo alımı ve tip 2 diyabet riskinin artmasıyla bağlantılı olarak görüldü ve insülin direnci olan şahıslara patatesten kaçınmaları söylendi. Fakat yeni bulgular bunun hakikat olmayabileceğini gösteriyor.

Yaşları 18 ile 60 ortasında değişen, çok kilolu, obez yahut insülin direnci olan 36 kişi üzerinde yapılan araştırmada, bunların yarısına yüklü olarak etli yahut balıklı patates, öteki yarısına ise çeşitli yiyeceklerle beslenmeleri söylendi.

Amerikalı araştırmacılar, patatesin iştirakçilerin az ölçüde yiyerek kendilerini tok hissetmelerine yardımcı olduğunu ve böylelikle çok daha yüksek kalori içeren başka yiyeceklerin tüketimini azalttığını ve bunun da kilo vermeye yardımcı olduğunu buldu.

Baton Rouge’daki Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi’nden çalışmanın eş araştırmacısı Profesör Candida Rebello şunları söyledi:

“İnsanlar, tok hissetmek için kalori içeriğine bakılmaksızın tıpkı yükteki yiyecekleri yeme eğilimindedir. Patates üzere daha ağır ve kalorisi düşük yiyecekler yiyerek, tükettiğiniz kalori ölçüsünü kolaylıkla azaltabilirsiniz. Çalışmamızın en kıymetli tarafı, öğünlerin porsiyon boyutunu azaltmamış olmamız, lakin patatesleri dahil ederek kalori içeriğini düşürmemizdir.”

Rebello, yüklü olarak patates yiyen iştirakçilerin kendilerini daha tok hissettiklerini ve birçok durumda yemeklerini bile bitirmediklerini belirterek, “Aslında, çok az uğraşla kilo verebilirsiniz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir