Araştırmalar önümüzdeki 10 yıl içinde ev işlerinin yüzde 39’unu robotların yapacağını söylüyor…

İki üniversitedeki araştırmacılar, 65 yapay zeka (AI) uzmanından 10 yıl içerisinde mesken işlerindeki otomasyon gücünün nasıl şekilleneceğine dair görüşlerini istedi. Araştırmaya 29’u İngiltere’den, 36’sı ise Japonya’dan AI uzmanı katıldı.
PLOS One mecmuasında yayımlanan araştırmada uzmanlar, otomasyondan en fazla etkilenecek işin market alışverişi olacağını kestirim etti. Genç ve yaşlı şahısların bakımı ise yapay zeka teknolojilerinden en az etkilenecek iş.
Araştırmacılar, İngiliz erkek uzmanların bayan meslektaşlarına kıyasla mesken işlerindeki otomasyon konusuna daha sıcak baktığını, bu durumun Japonya’da ise tam karşıtı seyrettiği sonucuna vardı.Ancak uzmanların otomasyonun yapabileceğini düşündüğü misyonlar çeşitlilik gösteriyor. Oxford Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak misyon yapan Dr Lulu Shi, “Çocuklara eğitim vermek, onlarla ilgilenmek üzere işler de dahil bakım işlerinin sırf yüzde 28’inin otomatikleştirileceği düşünülüyor” dedi.Öte yandan uzmanlar, teknolojinin market alışverişi için harcanan vakti yüzde 60 oranında azaltacağı görüşünde.Ancak robotların insanları “on yıl içinde” konut işlerinden kurtaracağına dair kestirimler yeni değil.

1966’da Tomorrow’s World adlı TV programı, akşam yemeği pişirebilen, köpeği gezdirebilen, bebeğe bakabilen, alışveriş yapabilen, kokteyl hazırlayabilen ve başka birçok işi yapabilen bir konut robotu hakkında bilgi vermişti.Habere nazaran, bu robotun yaratıcılarına 1 milyon sterlin ödeme yapılsaydı, bu teknoloji 1976’da bizimle olabilirdi.Oxford Üniversitesi’nde yapay zeka ve toplum alanında çalışmalar yapan ve tıpkı vakitte araştırmanın müelliflerinden da biri olan Doç. Dr. Ekaterina Hertog, kendini sürebilen otomobil hayalinden bir örnek veriyor:
“Kendini sürebilen otomobillerin sokağa çıkma ve taksilerini yerini alma vaadi, on yıllar öncesinde de vardı. Tekrar de robotların güzel çalışmasını sağlayamadık. Ya da bu kendini süren otomobiller, sokaklarımızın öngörülemeyen etraflarında geziniyor. Konutlarımız de bunlara benziyor.”
Araştırmanın iştirakçilerinden Londra’daki King’s College’da yapay zeka ve toplum kısmından Dr. Kate Devlin ise teknolojinin insanların yerini almaktansa insanlara yardım etme mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu söylüyor:
“Birçok işi yapan genel bir robot yapmak güç ve kıymetli. Bunun yerine, bizim yerimizi almaktansa bize yardımcı olan yardımcı teknolojiler yaratmak daha kolay ve kullanışlı.”
Araştırmaya nazaran mesken otomasyonları, konut işlerine harcanan vakti boşa çıkarabilir.
İngiltere’de erkekler çalışma çağındaki erkeklerin yaklaşık yarısı, mesken işlerini çalışma çağındaki bayanlar kadar yapıyor. Japonya’da ise erkekler beşte bir oranında daha az mesken işi yapıyor.
Prof. Hertog, mesken işlerinin bayanlar üzerindeki orantısız yükünün bayanların çıkarları, birikimleri ve emeklilikleri üzerinde olumsuz bir tesire sahip olduğunu savunuyor.
Bu nedenle de araştırmacılar, artan otomasyonun daha fazla cinsiyet eşitliğine yol açabileceğini söylüyor.
kaynak:bbc.com/turkce/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir