Bakan Kasapoğlu’ndan açıklamalar: “Madalya sayısına yetişemiyoruz!”

Bakan Kasapoğlu Türkiye’nin konut sahipliğinde Antalya’da düzenlenen Avrupa Konseyi 17. Spordan Sorumlu Bakanlar Konferansı öncesi yaptığı açıklamada, “Birleştirici misyonumuzla geçen yıl 164 memleketler arası spor tertibine konut sahipliği yaptık. Devasa bir altyapıya sahibiz. Madalya sayısına yetişemediğimizi göğsümü gere gere söylüyorum. Artık bir branşta değil her branşta zirvede olan bir Türkiye var” dedi.

Türkiye, 5. İslami Dayanışma Oyunları ve 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın akabinde bu defa de Avrupa sporuna istikamet veren isimleri Antalya’da ağırlıyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu başkanlığında “Herkes için sporu yine düşünmek: bireyin sıhhati, ömrü ve hayalleri için emsalsiz bir destek” ana temasıyla gerçekleştirilen konferansta 54 ülkenin spordan sorumlu bakanlarının yanı sıra EPAS İstişare Komitesi üyesi UEFA ve FIBA üzere 29 memleketler arası spor kuruluşunun ve başka memleketler arası spor kuruluşlarının (IOC, IPC, FIFA, WADA vb.) temsilcileri yer aldı. 3 gün sürecek tertibin birinci gününde ikili görüşmelerle kimi toplantılar gerçekleştirildi.

 

SİYASETİMİZ GENÇ ODAKLI

Bakan Kasapoğlu yaptığı konuşmada, spor diplomasisini kıymetli bir enstrüman olarak gördüklerini belirtip şunları söyledi: “Birleştirici misyonumuzla geçtiğimiz yıl 164 milletlerarası spor tertibe mesken sahipliği yaptık. Devasa bir altyapıya sahibiz. Spor diplomasi alanında yeni pencereler açmak için de 40’ın üzerinde memleketler arası spor mutabakatını bu süreçte gerçekleştirdik. Madalya sayısına yetişemediğimizi göğsümüzü gere gere söylüyorum. Artık bir branşta değil her branşta zirvede olan bir Türkiye var. Yeteneklerin tesadüflere bırakıldığı devirler artık geride kaldı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 21 yıllık süreçte spor, sportmen ve genç odaklı bir siyaset anlayışımız var.”

İMZALAR BUGÜN ATILACAK

Bakanlar Konferansında, sporda yolsuzluk ile çaba konusunda milletlerarası statüdeki tek mutabakat özelliğinde bulunan “Spor Karşılaşmalarının Manipülasyonu Üzerine Avrupa Kurulu Sözleşmesi” (Macolin Sözleşmesi) bugün düzenlenecek merasimle imzalanacak. Türkiye Cumhuriyeti ismine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu imzayı atacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir