Başvuruda birinci redde üçünçüyüz

Uzun müddettir Türkiye’nin gündeminde yer alan Schengen krizi, bölgeden vize almaya çalışan çok sayıda ülke için gitgide büyüyen bir sıkıntıya dönüşüyor. Avrupa Birliği (AB) tarafından yapılan açıklamalarda her ne kadar geçtiğimiz yıllara nazaran daha çok vize verildiği söylense de rekor sayıya ulaşan müracaatlar mağduriyeti de artırıyor. Schengen Visa Info tarafından geçtiğimiz günlerde paylaşılan bilgilere nazaran 2022 yılında vize başvurusu en çok reddedilen ülke Cezayir olurken; bu ülkeyi sırasıyla Hindistan ve Türkiye’nin izlediği görülüyor.

BAŞVURUDA BİRİNCİ SIRADA

2021 yılında birinci sırada Türkiye’nin yer aldığı listede, 2022’deki datalara nazaran Cezayir’den yapılan 392.053 müracaatın 179.409’u reddedildi. Çin’i geçerek, dünyanın en büyük nüfusuna sahip olacağı bilinen Hindistan’dan 2022 yılında 671.928 müracaat yapılırken, bu müracaatların 121.188’i olumsuz cevap aldı. Türkiye, 2021 yılında Rusya’nın birinci olduğu en fazla vize başvurusu yapan ülkeler listesinde geçen yıl 778 binle birinci sıraya yerleşti. 2022’de Türkiye’nin 120.876 başvurusu reddedildi.

2022 yılında vize müracaatları reddedilen birinci 10 ülke ortasında Fas ve Rusya da yer aldı. Yüzde 29.1 ile yüksek oranda vize reddi alan ülkelerden biri de Tunus oldu. Tunus’u Birleşik Arap Emirlikleri izlerken; listede öne çıkan öbür ülkeler ise Nijerya, İran ve Mısır olarak kaydedildi.

TÜRKİYE’DE RET ORANI DÜŞTÜ

Başvuru ve reddedilme oranlarına bakıldığında, AB’nin Türkiye’den gelen tenkitlere karşılık olarak söylediği, “Talep artıyor. Bu, bazen vize prosedürlerini de etkileyebilir. Türkiye’ye has bir durum değil” kelamlarının desteklendiği görülüyor. Türkiye, 2021 datalarına bakıldığında başvurusu en çok reddedilen ülke olmuştu. 2021’deki müracaat sayısı 271.977 olarak açıklanmış; reddedilen müracaat sayısının ise 45.016 olduğu belirtilmişti. Vizelerin reddedilmesinin münasebetleri ise ülkelere nazaran farklılık gösterdi. Genel manada 2022 yılında vize ret oranları artış gösterirken; listede reddin düştüğü ülke ise Türkiye oldu.

AVRUPA’DA SEYAHAT TASARRUFU

Çok sayıda ülke için Schengen eşiğini aşarak Avrupa’da tatil yapmak kuvvetli bir süreç haline gelirken; Avrupa da kendi içinde azalan turizm talebiyle uğraş ediyor. Avrupa Seyahat Komisyonu’nun (ETC) açıkladığı bilgilere nazaran, haziran ve kasım ayları ortasında seyahat planlayan Avrupalıların sayısı maliyet kaygıları nedeniyle geçen yıla nazaran yüzde 4 azaldı. Avrupa’da resesyon tasaları ve enflasyon gündemi tasarrufları ön plana çıkarırken, tatil planlarını en çok erteleyenler ise Avusturyalılar oldu. En çok seyahat planlayan ülkeler ise Almanya, Fransa, İngiltere ve Belçika olarak kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir