Boşaltılan Memleket Hastanesi 3,5 yıldır onarılmayı bekliyor

Bursa’da depremsellik nedeniyle boşaltılan Memleket Hastanesi’nin tam 3,5 yıldır onarılmayı bekliyor.

“3,5 YIL OLDU HALA BİTMEDİ”

Bursa’da zelzeleye karşı güçlendirilmesi planlanan ve  sonrasında boşaltılıp Şehir Hastanesi’ne taşınan Memleket Hastanesi, 3,5 yıldır onarılmayı bekliyor. Sıhhat Bakanlığı’na hastanenin akıbetini soran CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın,  “Bakan lütfedip cevaplamış; ‘Tadilat devam ediyor. En yakın vakitte bitireceğiz’ diyor. Bu en yakın vakit tam 3,5 yıl oldu, hala bitmedi” diyerek reaksiyonunu lisana getirdi.

“HASTANE KAPALI, ATIL DURUMDA”

Asırlık hastane olan Memleket Hastanesi önünde açıklama yapan Aydın, şöyle konuştu;

“Yaklaşık 150 yıllık olan Memleket Hastanesi şuanda kapalı. Atıl durumda. Beşerler şuan da hastanelerden randevu alamıyor.  Enfeksiyondan ortalık kırılıyor. Buradaki koskoca hastane kapalı. Çürümeye terk edilmiş durumda. Sıhhat Bakanı’na soru önergesi vermiştik, Bakan lütfedip cevaplamış. ‘Tadilat devam ediyor. En yakın vakitte bitireceğiz’ diyor. Bu en yakın vakit tam 3,5 yıl oldu, hala bitmedi.”

“ŞEHİR HASTANESİNE KAYNAK AKTARILMAK İÇİN KAPATILAN BU HASTANELERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Hastanenin kapalı olması nedeniyle insanların ufacık bir tedavi için kentin 30 kilometre uzağında ki Kent Hastanesine yönlendirildiğini belirten Aydın, “Şehrin göbeğinde 150 yıllık bir hastane var. Biran evvel açılması gerekiyor.  Yalnızca Kent Hastanesine kaynak aktarılmak için kapatılan bu hastanelerin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANLIĞI YANIT VERDİ

CHP Milletvekili Erkan Aydın’ın soru önergesine Sıhhat Bakanlığı’nın yanıtı şöyle;

“300 yataklı Bursa Muradiye Memleket Devlet Hastanesinin 25.05.2022 tarihinde proje hizmet ihalesi gerçekleştirilmiş olup, 21.06.2022 tarihinde kontratı imzalanmıştır. İhale tarzı Kültür varlıkları ihale yönetmeliğine nazaran olacaktır.

Proje çalışmalarını takiben mümkün olacak en kısa müddette ihalesi yapılarak inşaata başlanacaktır. Mevcut hastane binasına güçlendirme ve tadilat işlemleri yapıldıktan sonra Kamu Hastanesi olarak faaliyet gösterecektir. Halkın muhtaçlığına yönelik sıhhat hizmeti verecek halde planlama yapılmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir