CHP’li Mustafa Adıgüzel: ‘Fındığı sadece yerli tüccarlar alacak’

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Vilayet Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında hazırladıkları Fındık Kanunu Teklifi’ni geçen hafta TBMM’ye sunduklarını söyledi.

“Türkiye Cumhuriyeti’nde fındık kanunu yok. Fındığın tüm paydaşlarını içine alan, üreticiden sanayiciye ihracatçıya, topraktan gümrüğe kadar, fındıktan çikolataya kadar kesimin tüm problemlerini tek bir metinde çözecek bir kanun hazırlığımızı iki yıldır yapıyorduk. Nihayet bunu sonuçlandırdık” diyen Adıgüzel, şöyle konuştu:

FINDIK FİYATI: Bu kanununa nazaran fındığın fiyatı 4 evreden oluşan formda belirlenecek. Evvel rekoltesi, daha sonra maliyeti, üçüncü etapta fiyat ve daha sonra Cumhurbaşkanı fındık taban fiyatını açıklayacak.

DESTEKLEME: Desteklemeleri de üçe ayırdık. Üretim başına maliyeti gözeterek destekleme vereceğiz. Gübre ve mazot takviyesini de dönüm başına en 4 kilo fındık bazında gübre takviyesi sağlayacağız. Bugünkü şartlarda 208 lira gübre dayanağından bahsetmiş oluyoruz.

FINDIKTA KARTELLEŞME: Ferrero Türkiye’de fındık aldığı 100’den fazla tüccara mukavele imzalattı. Bu mukavelenin 2. hususunda, ‘fındık aldığı tüccarlara daima maliyet azaltımı sağlayacaksınız’ diyor. Ferrero fındık aldığı tüccarlara fındık fiyatlarını düşürmek üzere yaptırım yapmıştır. Bizim kanun teklifimizde kabuklu fındığı yalnızca bizim yerli tüccarlarımız alacak kıracak, iç fındığı isteyen gelir bizden alır. İhracatını da yerli firmalar yapacak.

KANUNDA TMO YOK: Bu kanunun hiçbir yerinde TMO geçmemektedir. Zira Toprak Mahsulleri Ofisi bizim anlayışımıza nazaran Ferrero’nun taşeronudur. Fındığı devlet ismine alacak kurum ayrıntılarına kadar kanunun ilgili yerinde var. FİSKOBİRLİK’i faal günlerine döndüreceğiz.

KREDİ KOLAYLIĞI: Fındıkta katma kıymetin artırılması, bunun ülkemizde kalması için ve ihracatçı firmaları üretim maliyetlerini azaltmak için ek teşvikler uygulanacak. Yerli ve ulusal sanayicimizin devlet bankalarından kredi kolaylığı sağlıyoruz.

FINDIK ŞİİRİ

“Bu fındık beni şair yaptı” diyen Adıgüzel fındık üzerine yazdığı şiiri de okudu:

“Şu Ordu’nun pınarı, soğuk olur suları/Çiftçiyle oyun oynama, yaman olur şamarı/Fındık kısımda tekleme, kaygıma dert ekleme/Millet yüzün çevirdi, döner diye bekleme/Mustafa’nın yandığı, senin benim sandığı/Uyan uyan işçim, el götürdü fındığı/Fındık kolda ağlama, yürekleri dağlama/Gelin birlik olalım, tam alalım sağlama”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir