Enerji krizi ve enflasyon nedeniyle 2023’te Avrupa ekonomileri daralabilir

Financial Times’ın ekonomistler ortasında yaptığı bir ankete nazaran Euro bölgesi iktisadının küçüleceği öngörüldü. Yüksek enflasyon ve güç kıtlığı üretimi aşağı çektiği için gelecek yıl Avrupa ekonomileri daralmaya hazırlanıyor. Ayrıyeten işsizliğin de artması bekleniyor.

FT anketine katılan 37 ekonomistin yüzde 90’ı, Euro bölgesinin esasen sakinlik içinde olduğunu düşündüklerini belirtti. Ekonomistler gayri safi yurtiçi hasılanın gelecek yılın tamamında küçüleceğini öngördü.

Ekonomistlerin iddialarına nazaran Euro bölgesi iktisadı gelecek yıl yüzde 0,01 küçülecek. Bu oran Euro bölgesinin gelecek yıl yüzde 0,5 büyüyeceğini öngören Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) iddialarından daha karamsar.

‘ENFLASYON SÜRECEK’

Ekonomistlere nazaran, euro bölgesindeki enflasyonun en az iki yıl daha ECB’nin yüzde 2’lik amacının üzerinde kalması bekleniyor. Ekonomistler, fiyatların gelecek yıl yüzde 6’nın biraz üzerinde artacağını, 2024’te ise enflasyonun yüzde 2,7 olacağını öngörüyor. Euro bölgesi enflasyonu kasımda yıllık yüzde 10,1 olarak gerçekleşmişti.

Ekonomistler ayrıyeten gelecek yıl işsizliğin ekimdeki yüzde 6,5’lik rekor düşük düzeyden yüzde 7,1’e yükseleceğini iddia ediyor.

‘ENERJİ KRİZİ DERİNLEŞEBİLİR’

Ankete katılan ekonomistler ayrıyeten güç krizinin derinleşme ihtimalinin bulunduğunu belirtti. Ekonomistlerin birden fazla, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte alevlenen güç krizinin en berbat periyodunu geride bıraktığını söylese de mümkün bir tansiyon yahut soğuk geçecek bir kış krizi tekrar tetikleyebilir.

Morgan Stanley ekonomisti Chiara Zangarelli husus ile ilgili değerlendirmesinde, “Avrupa’daki gaz piyasaları risk altında bulunmaya devam ediyor. Ek kesintileri yahut soğuk bir kış, yeni tansiyonlara ve fiyatların yine yükselmesine yol açabilir” dedi.

S&P Küresel Ratings Avrupa, Orta Doğu ve Afrika baş ekonomisti Sylvain Broyer ise, “Karne ile gaz verme riski bu kış için büyük olasılıkla ortadan kalktı. Lakin önümüzdeki kış için güç arzı sorunu ihtimali hâlâ var” dedi.

‘KONUT FİYATLARI DÜŞECEK’

Enerji krizinin yanında Avrupa’da enflasyonun ve yüksek faizin yarattığı sıkıntıların da ekonomiyi negatif etkilemesi bekleniyor. ECB, 2022 boyunca faiz oranlarını 2,5 puan artırmıştı. Bankanın 2023’te borçlanma maliyetlerini daha da artırması bekleniyor.

Yüksek faizlerin konut piyasasını da etkilemesi bekleniyor. İktisattaki gerileme Avrupa çapında artan ipotek maliyetleriyle birleştiğinde bölgenin konut piyasasında da keskin bir düşüş öngörülüyor.

Ekonomistler Euro bölgesi konut fiyatlarının gelecek yıl yüzde 4,7 düşeceğini varsayım ediyor. Bruegel niyet kuruluşunun kıdemli üyesi Maria Demertzis, “Durgunluktaysak ve faiz oranları yükselirse mesken fiyatları artmaya devam etmeyecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir