Evinde çok sayıda kedi köpek ölüsü bulunan kadına ‘Diyojen sendromu’ incelemesi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, konutunda çok sayıda köpek ve kedi ölüsü bulunup gözaltına alınan, sevk edildiği adliyede 3 hafta mühletle müşahede altına alınmak üzere, Manisa Ruh Sıhhati Hastalıkları Hastanesi’ne gönderilen Hikmet Akarca’nın (74) , bilhassa yalnız yaşayan yaşlılarda görülen ve çok ilgisizlik, apati, toplumsal izolasyon ve çöp toplamaya karşı duyulan takıntı olarak bilinen ‘Diyojen sendromu’ üzerinde durulduğu bildirildi.

Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü grupları, 10 Aralık günü Armutalan Mahallesi’nde yaşayan Hikmet Akarca’nın konutunda çok sayıda hayvan ölüsü bulunduğu ihbarını aldı. Polis ve İlçe Tarım Müdürlüğü vazifelileri, ihbar üzerine şüphelinin konutuna gitti. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yapılan aramada 20’nin üzerinde çürümüş kedi ve köpek ölüsü bulundu. Kurtarılan 27 köpek ile 10 kedi ise Marmaris Belediyesi Hayvan Barınağı’na götürüldü. Belediye takımlarınca konutun bahçesinde yapılan paklık çalışmasında ise 12 ton çöp toplandı.

Gözaltına alınan Akarca, adliyeye sevk edildi. Marmaris Sulh Ceza Mahkemesi savcılığınca veteriner doktorlardan oluşan komiteyle meskendeki canlı hayvanların berbat bakım ve azaba maruz kaldığını tespit etti. Mahkeme, psikiyatri uzmanı raporuna nazaran Akarca’nın akıl sıhhati hastalığı olup, olmadığının tespiti için müşahede altına alınması gerektiğini belirledi.

Sağlık önlemi uygulanacak

12 Aralık günü Manisa Ruh Sıhhati Hastalıkları Hastanesi’ne götürülen Hikmet Akarca, 21 gün müşahede altına alındı. Davranış, his ve düşüncel açıdan hakkında raporlar düzenlenecek Akarca’nın, gerek görülmesi halinde hastanede kalması 21 gün daha uzayabilecek.

Hikmet Akarca’da, bilhassa yalnız yaşayan yaşlılarda görülen ‘Diyojen sendromu’ olarak da bilinen çok ilgisizlik, apati, toplumsal izolasyon ve çöp toplamaya karşı duyulan takıntı üzerinde durulduğu belirtildi. Hazırlanacak raporun Marmaris Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderileceği bildirildi. Hikmet Akarca’da ‘Diyojen sendromu’ ya da akıl sıhhati bozukluğu görülmesi halinde ceza sorumluluğu kapsamında akıl sıhhati bozuk olan şahsa ait sıhhat önlemi uygulanması bekleniyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir