‘İktidar değişikliği bağımsızlığa darbe’ diyen Uçum: Çarpıtma siyaseti

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, 14 Mayıs seçimlerine ‘darbe’ dediği açıklamasının çarpıtıldığını söyledi. Uçum kelamlarını, ‘olası bir seçim sonucunun ne cins tesirler doğurabileceğine ait bir değerlendirme’ diye savundu.

Twitter’dan paylaşım yapan Uçum, “Siyasal sistemin işleyişinde seçmen iradesini belirleyici kabul eden, demokratik meşruiyetin temelini seçmen iradesinde gören, tez siyaseti yerine talep siyasetine üstünlük tanıyan, her türlü seçkinci siyaset anlayışını mahkum eden bir dünya görüşüne sahip olanlar hakkında ‘seçmeni darbecilikle suçluyorlar’ diye çığırtkanlık yapmak işe yaramaz, inandırıcı olmaz, hakikate uymaz.

Bu ülkede kimlerin darbeci olduğu, kimlerin seçmeni özne değil obje gördüğü, kimlerin kendi halkına yabancı olduğu, kimlerin batı güç odaklarından ve global emperyalizmden medet umduğu ayan beyan ortadadır. Muhtemel bir seçim sonucunun ne cins tesirler doğurabileceğine ait bir değerlendirmeyi, demagoji yaparak ideolojik bir saldırganlığa dönüştürme eforu beyhudedir. Çarpıtma siyasetiyle, palavra siyasetiyle, temelsiz isnat siyasetiyle hiç bir yere varamazsınız, bunu yakın vakitte bir kere daha anlayacaksınız” tabirlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayan Uçum, “Irak ve Suriye’den asker çekilmesi gündeme gelecek yaklaşımlar. Türkiye’nin terörle gayretine ait yaklaşımlar. Türkiye’nin terör örgütlerine sistematik yaklaşımlarla ilgili itimat veren bir şey yok. Türkiye’nin güvenlik alanlarına sahip çıkmazsanız ‘Bu mevzuda daha ileri götüreceğiz’ demenin bir karşılığını düşünmüyorum. Türkiye’nin Rusya bağlantılarını değerlendireceğiz diye açıklamalar oldu. 2023 seçimlerinde iktidar değişikliği Türkiye’nin tam bağımsızlığına darbe olur. Bu başarılabilir mi başka bahis. Temel devlet doktrinlerinin korunacağına ait inanç veren bir yaklaşımları yok. Ekonomik krizlerle uğraş konusunda şimdiye kadar uygulanan modellerden farklı. Türkiye ulusal demokrasi programını hayata geçirdi, ulusal iktisat programını hayata geçiriyor. Krizlerle çabada büyüme stratejisine dayalı program” sözlerini kullanmıştı.

Uçum’dan evvel İçişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Süleyman Soylu da, “15 Temmuz, fiili darbe teşebbüsüydü. 14 Mayıs 2023, Türkiye’yi tasfiye etmeye yönelik hazırlıkların her birini bir ortaya getirerek oluşturabilecek siyasi darbe girişimidir…” diyerek seçimleri ‘darbe’ye benzetmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir