Kumaş deyip geçmeyin,kaçımız kumaş türünün sağlığımız için ne kadar önemli olduğunun farkındayız? Sağlığa zararlı kumaşlar…

Kumaş gündelik hayatımızın her anına şahitlik eden hayatımızın vazgeçilmez bir modülü. Kumaş deyip geçmeyin…Kimyasal olarak işlenmiş sentetik kumaşlar ve yarı sentetik kumaşlar, sıhhatinizi ve dünyamızı olumsuz istikamette etkileyen toksin kaynağıdır. Elbiselerimizin hangi gereçlerden yapılıp, elbise olana kadar hangi tıp kimyasallarla etkileştiğini biliyor muyuz?
Gündelik hayatımız, gece ve gündüz; çeşitli hususlardan üretilen kumaşlarla çevrilidir. Elbiselerimizden, yataklarımızdaki nevresim ve örtülere kadar; halılardan, mobilya yahut otomobil koltuklarındaki kumaşlara varıncaya kadar 7 gün 24 saat kumaşlara temas ederiz. Giysi tarih boyunca insan vücudunu fizikî ve ruhsal tesirlerden korumak için bir gereksinim olarak gelişmişken, günümüzde tam bilakis ziyan veren bir hale dönüşmeye başladı bile.
Çok da uzak olmayan bir vakte kadar beşerler doğal lifler dışında bir gerece sahip kumaşları bilmiyorlardı. Elbiselerin üretildiği iplikler; yün, kaşmir, pamuk, ipek, keten ve kenevir liflerinden yapılmaktaydı.
Kumaşlar sırf giyside değil günlük hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkıyor. Nevresimlerde, mobilya ve arabalarımızdaki döşemelerde kadar günlük yaşantının her alanında kumaşlarla iç içeyiz. Buna karşın çok azımız seçilen kumaş çeşidinin sıhhatimiz için değerli olduğunun farkındayız. Kumaşlar hakkında yapılan araştırmalar sentetik ve yeni teknoloji eseri kumaşlardan uzak durulması gerektiğini gözler önüne seriyor. Dolabınızda naylon, polyester, akrilik ismine ne varsa terk edip; pamuk, keten, yün, ipek, kaşmir üzere doğal kumaşlar kullanmalısınız.
Geçmişte beşerler doğal liflerden yapılan yün, kaşmir, pamuk, ipek, keten ve kenevir üzere kumaşları kullanırdı. Ancak bugünkü giysi mağazalarına göz atarsanız yapay ipek, polyester, akrilik, asetat ve naylon üzere sentetik kumaşlardan öteki bir eser bulamazsınız. Sunulan eserler leke tutmayan, kırışmayan, nanoteknoloji ile üretilen yapay kumaşlardan öteye gitmiyor ne yazık ki.
Kumaşlar hakkında yapılan araştırmalar sentetik ve yeni teknoloji eseri kumaşlardan uzak durulması gerektiğini gözler önüne seriyor. Dolabınızda naylon, polyester, akrilik ismine ne varsa terk edip; pamuk, keten, yün, ipek, kaşmir üzere doğal kumaşlar kullanmalısınız. Kimyasal olarak işlenmiş sentetik kumaşlar ve yarı sentetik kumaşlar, sıhhatinizi ve dünyamızı olumsuz istikamette etkileyen toksin kaynağıdır. Doğal lifler kullanılarak üretilmiş olsa bile elbiselerimiz üretim etabında çeşitli kimyasal apre süreçleri nedeniyle toksik hususlar ile yüklenebiliyor.
Kumaşların yeni teknolojilerle üretilmesi işleri kolaylaştırıyor üzere görünse de sıhhatimizi tehlikeye attığı da bir gerçek. Unutmayın kimyasal süreç görmüş doğal yahut sentetik her türlü kumaş, cilt yoluyla bedeninize nüfuz ediyor. Bilhassa parlak renkli, plastik baskılı kıyafetler yalnızca yetişkinlerin değil çocukların da sıhhatini etkiliyor.

EN ZİYANLI KUMAŞ TÜRLERİ
Giyim, nevresim yahut kumaş kaplı mobilyalar alırken eserlerin etiketlerini kesinlikle denetim edin. Kumaşların ham unsurlarını öğrenmeniz ziyanlı olanlardan uzak durmanıza, şuurlu seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.İşte kaçınmanız gereken insan bedenine en ziyanlı kumaş çeşitlerinin listesi ve bu kumaşların yerine geçebilecek daha sağlıklı ham hususa sahip doğal kumaşlar.

Polyester satın alabileceğiniz en tehlikeli kumaştır. Polyester naylon ve plastikten elde edilir. Derinin hava almasını önler. Polyester ve naylon kumaşlar gribal enfeksiyonlara davetiye çıkarmakla birlikte, çeşitli cilt hastalıklarına ve bayan hastalıklarına sebep olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, polyester iç çamaşırlarının sperm sayısı ve hareketliliğinde düşüşlere sebep olduğunu göstermiştir. Benzeri çalışmalar beşerler ve fareler üzerinde de yapılmıştır. Polyester sentetik yapısı itibariyle, çok güçlü bir elektrostatik potansiyel üretir. Yapılan bir başka araştırmada hamileliği olağan devam eden 5 ile 7 ortasında köpeğe %100 polyester kıyafetler giydirilmiştir. Ve araştırmanın birinci ayı içerisinde bu köpeklerden ikisinin elektrostatik güçlerinin çok artması sonucu progesteron oranlarında çok düşüş nedeniyle ani düşük yaptıkları görülmüştür.- Polyester, satın alabileceğiniz en berbat kumaş tiplerinden biridir. Polyester kumaşlar, sentetik polimerlerden yapılır. Bedenin nefes almasını mahzurlar, terleme yapabilir. Kimi polyester cinsleri biyolojik olarak parçalanabilirken, polyesterlerin birçok biyolojik olarak parçalanamaz.
Akrilik kumaşlar sentetik polimerler olan akrilik liflerinden yapılır. Akrilik ipliklerle dokunmuş kumaşlar, çocuklarda teri düzgün çekmediği için bedenin ısı istikrarını bozar ve gribal enfeksiyonlara sebep olabilir. Daha da ötesi, polimerler plastiğin ana hususudur ve kanserojendir. Akrilik kumaşlar, akriliğin ham unsuru petroldür ve uzun müddet deri ile temasından kaçınmak gerekir. Yüzde yüz akrilik elbiselerde alerjik tepkiler görülebilir.
Rayon geri dönüştürülmüş odun hamurudur. Nizamlı yıkama ve giyinmeye karşı dirençli olması için kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit ile süreç görmüştür.
Asetat ve triasetat selüloz denen ağaç liflerinden yapılır ve son eser oluşturmak için geniş bir kimyasal sürece tabi tutulur. Asetat ve Triasetat, odun hamuru selülozundan yapılır ve eseri son haline getirmek için kapsamlı kimyasal sürece tabi tutulur.
Naylon petrolden yapılır, kalıcı ve ziyanlı olabilen kimyasallar ile işlenir.
Leke tutmaz, ütü gerektirmez, buruşmaz, güve kovucu her şey. Leke tutmaz ve buruşmaz kumaşların birçok teflon üzere florlanmış kimyasallar ile işlenir.
Polyamid, petrolden yapılır ve halk ortasında naylon ismiyle bilinir. Bu yapay lif birden fazla vakit ziyanlı olabilecek kalıcı kimyasal süreçlerden geçer. Hava almaz ve terlemeye neden olur.
Viskoz (viskon) kumaşlar, tertipli yıkama ve kullanımda özelliklerini müdafaası için kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit üzere kimyasallarla muamele edilmiş, geri dönüştürülmüş odun hamurudur. Viskon süreciyle yapılan yapay ipek olarak da bilinen bu çeşit lifler üretilirken ziyanlı karbon disülfit kullanılmaktadır.
Kimyasal süreç gören kumaşlar, rastgele bir kumaş ya da elbise, leke tutmayan, su geçirmez, kırışmama apreli yahut güve ve böcek kovucu ise o kumaşlar çeşitli kimyasal süreçlerden geçirilmiştir. Lekelere karşı güçlü ve buruşmayan kumaşların birçoğu Teflon üzere perflorlu kimyasallar (PFC’ler) ile işlenir.
Özel emeller için kullanılan kumaşlar: Bu kumaşlar çeşitli kimyasal, nükleer, biyolojik vb. ziyanlı ortamlar için geliştirilen özel kumaşlardır. Ham unsurunun ziyanlı olması nedeniyle sıhhate ziyanlı olabilecek kumaşlardır. Bu cins kumaşlara, asbest kumaşlar örnek olarak gösterilebilir.
Modern Kumaşlar
Unutmayın! Doğal olanlar da dâhil birçok kumaş;
Deterjanlar,
Petrokimyasal boyalar,
Çekmeyi önlemek iç in formaldehit,
Uçucu organik bileşenler,
Dioksin üreten ağartıcı,
Kimyasal yumuşatıcılar içeren kıymetli bir sürece doğal tutulur.
Bu kimyasallar insan vücudu için zehirlidir, ağır metaller içerir ve çevreyi kirletirler.

Sağlığa ziyanlı kumaş tipleri, hassas ciltlerde; kaşıntı, kızarıklık ve yanmaya neden olabilir.
Genel olarak, aşağıda belirtilen doğal liflerden üretilen elbiseleri tercih etmek gerekir:
– Pamuk,
– İpek,
– Keten,
– Kenevir,
– Yün,
– Kaşmir.

Son yıllarda her şeyde olduğu üzere organik eser modası kumaşlara da yansıdı, artık organik kumaşlar ve organik giysiler de kendini mağazalarda göstermeye başladı. Lakin birtakım uyanık üreticiler, organik kumaşları yalnızca üzerine organik dokuma etiketi basarak üretebileceklerini düşünüyor.

Peki, Ne Yapmalıyız?
İyi Kumaşlar Seçin: Kimyasallara karşı hassas iseniz ya da etrafınızı sağlıklı kumaşlarla donatmak istiyorsanız kumaş seçimi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bugün ulaşabileceğiniz doğal kumaşlardan kimileri şunlar; pamuk, ipek, keten, kenevir, yün, kaşmir.
Günümüzde ne yazık ki organik kumaşlar da az da olsa işlenebiliyor. Yeniden de sentetik kumaşlara oranla daha sağlıklı seçenek olan doğal kumaşları kullanmanızı öneriyoruz. Üstelik mümkün olduğunca renksiz kumaşlar tercih etmekte yarar var, bilhassa iç çamaşırlarında…
Doğal kumaşlar maddi açıdan biraz külfetli görünebilir. Fakat güzel kumaşa ve kıyafetlere harcadığınız her kuruşu geleceğe dair değerli bir yatırım olarak görebilir, kıyafetlerinizi uzun ömürlü kullanabilmek için itina gösterebilirsiniz. Teknolojinin süratle ilerlemesi doğal eser seçeneklerini kısıtlarken bu çeşit yatırımlar ileri devirlerde siz ve sevdikleriniz için sahrada su üzere değerli olacaktır.
Doğru Metotlarla Temizleyin: Kumaşların sıhhatinize ziyan vermemesi için bir öbür kıymetli faktör temizleme sisteminizdir. Mümkün olduğunca kuru temizlemeden kaçının, çamaşırlarınızı tabiata ve size ziyan vermeyen doğal temizleyicilerle yıkayın.
Organik besin, saf su, doğal ve organik giysiler bir ortaya gelerek refah seviyenizi artırabilir; daha sağlıklı bir hayata sahip olmanızı sağlayabilirler. Kullandığımız zehirli(zararlı) hususları hayatımızdan çıkarmak birinci bakışta çok bunaltıcı ve güç görünebilir lakin her değişiklik üzere bu da adım adım başarılabilir. Vakitle hayatınızdaki ve etrafınızdaki değişimi göreceksiniz. Dünyadaki değişimler hayatınızda yaptığınız küçük değişikliklerle başlar.
Kaynak:tekstilsayfasi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir