Niye kaçak dövüşüyorsunuz?

Gülden Çoktan – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefete yönelik başörtüsü davetini yineleyerek, “Gidelim millete, bakalım millet ne diyor. Natürel millete gitmeyi de bunlar pek kabul edemezler. Zira millete gidileceği vakit o sandıktan neler çıkabileceğini âlâ düşünüyorlar… Verelim el ele bu işi bitirelim. Niçin kaçak dövüşüyorsunuz ya?” diye sordu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) iş birliğinde düzenlenen 5’inci Memleketler arası Bayan ve Adalet Doruğu, Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı. Ana teması ‘Kültürel Kodlar ve Kadın’ olarak belirlenen tepenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan’ın yanı sıra dorukta eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KADEM Mütevelli Heyeti Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar, KADEM Yönetim Kurulu Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Kültür Merkezi’ndeki tepeye eşi Emine Erdoğan’la geldi.

‘Şiddeti reddederiz’

“Ülkemizde tek bir bayanın bile sadece cinsiyeti yüzünden şiddete uğramasını ve hayatını kaybetmesini asla kabul edemeyiz” diyen Erdoğan “Kadını aile başta olmak üzere varoluşun temel ögelerinden koparıp sapkın akımlarla yan yana getirenler aslında en büyük berbatlığı bizatihi bayanlarımıza yapmaktadır. Biz bayanın içinde yer almadığı hiçbir alanda insanlığın hayrına sonuçlar mümkün olmadığına inanıyoruz” sözlerini kullandı.

Mütedeyyin bölümlere yönelik düşmanlığın en büyük mağdurlarının başında bayanların geldiğini belirten Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Eğitim hayatlarının önüne maniler konulan çalışmalarına müsaade verilmeyen kamudan dışlanan bayanlarımıza bu zulümleri çağdaş ve çağdaşlık ismine yapılması ise bir öteki garabetti. Ne işi var üniversitede? Ne işi var okulda? Gitsin tarlada çalışsın. Gitsin paklık yapsın… Yıllar yılı üniversitelerimizde ikna odalarını kuranlar artık de geldiler başörtü meselesini çözelim diyorlar. Ne kadar hoş.  Ve ben artık yeni bir teklif daha yaptım. Haydi bakalım artık bu seçimde kaç tane başörtülü milletvekili adayı çıkaracaksın? Yalnız şaşırmayın. Artık bunu söyledim ya, inanın başörtülü milletvekili adayı da koyar. Bak rozet takmaya başladı. Ne kadar hoş. Ve biz ne diyoruz? Artık gel anayasa yapalım ve bu anayasayı yaparken başörtülü, başı açık rastgele bir ayrıma gitmeden hak ve özgürlükler noktasında bütün kızlarımız, bayanlarımız anayasa teminatı altında bu süreci yaşasınlar… Gel diyoruz artık bunu anayasa düzenlemesiyle birlikte yapalım. Verelim el ele bu işi bitirelim. Niçin kaçak dövüşüyorsunuz ya? Her vakit bunların işi istismar siyaseti.”

‘Millet ne diyor?’

Yaptıkları hazırlığı Meclis’te kümesi bulunan siyasi partilerin tamamına götürerek bu mevzudaki samimiyetlerini ortaya koyduklarını vurgulayan Erdoğan, “Hatta daha ileri gittim, gidelim millete, bakalım millet ne diyor. Natürel millete gitmeyi de bunlar pek kabul edemezler. Zira millete gidileceği vakit o sandıktan neler çıkabileceğini uygun düşünüyorlar. Şayet teklifimiz üzerinde kapsamlı bir uzlaşma sağlanabilirse bundan bayanlarımız ve ülkemiz inanın çok karlı çıkacaktır” dedi.

Cuma namazını Taksim Camii’nde kılan Erdoğan, çıkışta vatandaşlara simit ikramında bulundu.

‘Salgın, eğitimde tahribata yol açtı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın günlerinin eğitim sisteminde önemli bir tahribata yol açtığını söyledi. Türkiye Maarif Vakfı’nın dünyanın alanında uzman eğitim otoritelerini “Okulun Geleceği, Pandemi Sonrası Eğitimin İhtiyaçları” temasıyla buluşturduğu 2. İstanbul Eğitim Doruğu dün başladı. Bugün de devam edecek doruğun açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan görüntülü bildirisiyle katıldı.

‘Sınamadan geçiyoruz’

Pandemi sürecinde yaşananlara dikkat çeken Erdoğan, “İnsanlık olarak son 2.5 yıldır sıhhat kriziyle başlayan, ardından iktisadın yanı sıra farklı boyutları gün yüzüne çıkan bir sınamayla karşı karşıyayız. Velilerimiz, öğretmenlerimiz ve eğitimin öteki paydaşlarının ortak kanaati, salgın günlerinin eğitim sisteminde önemli bir tahribata yol açtığıdır. Okuma alışkanlıklarından ders dinleme hünerlerine, ekran bağımlılığından ikili münasebetlere uzanan geniş bir yelpazede çocuklarımız, daha evvel hiç alışık olmadıkları problemlerle uğraş ediyor” dedi. Erdoğan hangi kademede olursa olsun, öğrencilerin eğitim-öğretim hayatlarını sağlıklı, başarılı ve verimli bir formda sürdürmelerine değer verdiklerini kaydetti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir