Suriye ile 2. görüşmenin tarihi belli oldu

Bakan Çavuşoğlu, 1 Ocak’ta devlet başkanlığı vazifesini devralacak Luiz Inacio Lula da Silva’nın yemin merasimine katılmak üzere gittiği Brezilya’da, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesine ait basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

OCAK AYINI İŞARET ETTİ

Çavuşoğlu, mevkidaşı Lavrov’un kendisine “Üçlü bakanlar toplantısını ne vakit yapalım?” diye sorduğunu belirterek, “Ben de ‘Hazırlığını güzel yapalım. Ne vakit hazırsak o vakit gerçekleştirelim.’ dedim. ‘Ocağın ikinci yarısı nasıl?’ dedi. ‘Olur’ dedim. Nerede yapacağımız konusunda şimdi karar vermedik. Üçüncü ülke de olabilir. Birtakım ülkeleri konuştuk.” tabirlerini kullandı.

Çavuşoğlu, konuşmada ismi geçen ülkelerin isimlerini paylaşmazken, “İsimleri muhakkak olduğu vakit size söyleyeceğim. Zira birkaç ülke alternatifi konuştuk.” dedi.

Bir basın mensubunun sorusu üzerine de Bakan Çavuşoğlu, “Yani Moskova’da da olabilir. Üçüncü ülkede de olabilir. İkimiz de tıpkı şeyi söyledik. Rastgele bir Moskova’ya karşıtlığımız ya da oraya gitmek istemediğimizden ötürü değil.” diye konuştu.

MASADA HANGİ BAHİSLER VAR

Çavuşoğlu, “Yani neler konuşacağımızı, üst yanlışsız gidiyor işte. Evvel teknik seviyede toplantı, askeri istihbarat. Sonra siyasi evre, dışişleri sonra ileride daha üst bir toplantı olur mu olmaz mı? Bunların çalışmasını yapmak lazım. Neden? Bu görüşmelerin maksadı ne? Ne yapacağız? Beklentiler ne? Bir arada neler yapabiliriz?” sözlerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, 28 Aralık’ta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Esed rejiminin Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile rejim ve Rusya’nın istihbarat liderleriyle Moskova’da bir ortaya geldiğini, gerekli açıklamanın yapıldığını hatırlattı.

“TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYORUZ”

Çavuşoğlu, görüşme sonrası Suriye basınının birtakım savlarına ait ise şunları kaydetti:

“Savunma bakanımızla, istihbarat liderimiz oradaki görüşmeyle aslında gerekli açıklamayı yaptı lakin biz her vakit şunu söylüyoruz; Burada boşluk varsa ve bu boşluğu terör örgütleri dolduruyorsa, yani burada bir istikrarla birlikte biz diyoruz ki buralar Suriye toprağı. Biz bunu biliyoruz, gözümüz yok. Hudut bütünlüğü, toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Fakat yani buralarda istikrarın da olması lazım ve bu siyasi süreçte birtakım adımların atılması lazım. Biz bunu söylüyoruz evvelden beri.”

“Bir ülkeyle olağanlaşırken bir kez görüşürsünüz diye bir şey yok. Bir defa görüşürsem zati ilerleme kaydedemezsiniz.” diyen Çavuşoğlu, Brezilya’da birçok mevkidaşıyla bir ortaya geleceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından telefon görüşmesine ait yapılan açıklamada da “Bakanlar, karşılıklı yeni yılı tebrik ettiler ve Suriye probleminin tahlili için adımların daha fazla uyumu dahil dışişleri bakanlıkları ortasında 2023 için işbirliği planlarını görüştüler.” tabirleri kullanıldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir