Tunç Soyer: Çocuklarımıza söz veriyoruz; umutlarını her ne pahasına olursa olsun büyüteceğiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yerli Malı Haftası etkinliğinde konuştu. Soyer, “Pırıl pırıl gözlerinize baktığımda, bu ülkenin aydınlık yarınlarını görüyorum. Sizlerle buluştukça, öteki bir dünyanın mümkün olduğuna olan inancım daha da büyüyor. Çocuklarımıza kelam veriyoruz. Umutlarını her ne kıymetine olursa olsun büyüteceğiz” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yerli Malı Haftası nedeniyle İzmir Halciler Derneği tarafından bu yıl dördüncü sefer düzenlenen aktifliğe katıldı. 

“Kendi kendine yetebilen Türkiye sözleri geçmişte kaldı”

Etkinlik öncesi hal esnafını ziyaret eden Lider Tunç Soyer, konuşmasında Türkiye’deki tarım siyasetlerinden kelam ederek, “Türkiye, daha 50-60 yıl öncesine kadar, kendi kendine yetebilen, dahası etrafındaki ülkeleri de doyurabilen bir tarım ülkesi, bir tahıl ambarı oldu. Benim yaşlarımda olan herkesin, bilhassa de yerli malı haftasında öğretmenlerinden duyduğu bu kelamlar, yazık ki artık geçmişte kaldı. Bir de Hakkâri’den Edirne’ye her ilin bitkisel ve hayvansal eserlerinin yer aldığı bir Türkiye Haritası vardı. O da kayboldu. 50-60 sene içinde çok şey kaybettik. Ülkemizi postallarla işgal edemeyenler, zehirli tohumlarıyla ve kimyasallarıyla işgal ettiler. En büyük darbe, hiç kuşkusuz bir gecede 16 bin köyün kapatılması ile gerçekleşti. Tarım geleneğini sürdüren aile çiftçiliği, büyük şirketlere kurban edildi. Bereketli topraklarımız ve meralarımız yavaş yavaş yok edildi. Düşünün, anavatanı Anadolu olan buğdayı, bir vakitler ambarı olduğumuz tahıl eserlerini üretmek yerine dışarıdan ithal eder pozisyona geldik. Bu bizim için çok acı bir tablo” sözlerini kullandı. 


“Toprağımızın rahmetini yine çoğaltıyoruz”

Çözümün Anadolu topraklarının kadim geleneğinde olduğunu tabir eden Lider Soyer, “Biz, ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ siyasetini, ülkemizdeki bu acı tabloyu değiştirmenin anahtarı olarak görüyoruz. Tarımın ekonomimize ve kültürümüze kattığı bedelleri canlandırıyoruz. Üretimde yine tabiatla ahengi tesis ediyoruz. Hibrit tohumlarla kirletilen ve tabiri caizse mayınlı hale getirilen topraklarımızı, atalık tohumlarımız ve bu toprakların iklimine uygun stratejik eserler ile temizliyoruz. Toprağımızın rahmetini tekrar çoğaltıyoruz. Küçük aile çiftçiliğini, kooperatif çatısı altında güçlendiriyoruz. Çiftçinin alın terini ve kentlerdeki milyonların sağlıklı besine erişim hakkını garanti altına alıyoruz. Kuraklık ve yoksullukla tıpkı anda çaba ediyoruz. Bu büyük dönüşümü çiftçilerimizle, kooperatiflerimizle ve tüm İzmirlilerle birlikte gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Yerli Malı Haftası buluşmaları nostalji değil, geleceğin inşası” 

Yerli Malı Haftası fikrinin 1923’ün şubat ayında düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’ne dayandığını söyleyen Lider Soyer, “İzmir İktisat Kongresi, küllerinden doğan bir ülkenin geleceği nasıl gördüğünün tanımıydı ve yeni Cumhuriyet’in iktisat siyasetlerinin temelini oluşturdu. O iktisat siyasetlerinin özünde kendi kendine yeten bir iktisat inşa etmek vardı. Artık 100 yıl sonra Şubat 2023’te İzmir’de gerçekleştireceğimiz İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi vesilesiyle ülkemizin yeni yüzyılına, yeniden İzmir’den ışık tutmayı amaçlıyoruz. İki temel gayemiz var. Birincisi, Cumhuriyetimizin 100 yıllık mirasına sahip çıkmak. İkincisi, Türkiye’nin geleceğini inşa etmek. Tıpkı 100 yıl evvel atalarımızın yaptığı üzere. İşte bu yüzden Yerli Malı Haftası buluşmaları bizim için nostalji değil, geleceğin inşası manasına geliyor” tabirlerini kullandı.

“Çocuklarımıza kelam veriyoruz, umutlarını her ne değerine olursa olsun büyüteceğiz”

Konuşmasının son kısmında Yerli Malı Haftası için aktifliğe katılan öğrencilere seslenen Lider Soyer, “Bugün sizlerle bir ortada olmaktan duyduğum memnunluğu sözlerle tanım etmek mümkün değil. Pırıl pırıl gözlerinize baktığımda, bu ülkenin aydınlık yarınlarını görüyorum. Sizlerle buluştukça, öbür bir dünyanın mümkün olduğuna olan inancım daha da büyüyor. Çocuklarımıza kelam veriyoruz. Umutlarını her ne kıymetine olursa olsun büyüteceğiz” dedi. 


15 bin öğrenciye meyve dağıtılacak

Konuşmaların akabinde sahne çocuklara bırakıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZELMAN Anaokulları öğrencileri ile birinci ve ortaöğretim öğrencileri günün mana ve kıymetiyle ilgili şiirler okudu. Buca Halk Eğitim Merkezi’nin dansçıları zeybek gösterisi sergiledi. Yerli Malı Haftası kapsamında İzmir’deki 15 bin öğrenciye meyve dağıtılacak. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir