Türk futbolu yine karıştı! Galatasaray’dan çok sert Lale Orta açıklaması

MHK Başkanı Lale Orta’nın eskiden çalıştığı yayıncı kuruluşta yer alan Trio programındaki yorumculara müdahale ettiği ve VAR odasından aldığı imgeyi maç özetine koydurduğu tez edildi. Galatasaray-Kasımpaşa maçında Donk’un Zaniolo’ya müdahalesi için programda kırmızı kart yorumlarının yapılmasına sonlanan Orta’nın bir kanal yetkilisini arayarak düzeltme yapılmasını istediği öne sürüldü. Yaşananların akabinde Galatasaray Kulübü’nden sert bir açıklama geldi.

İşte Galatasaray’ın açıklaması:

“Geçtiğimiz haftadan bugüne yaşanan ve hala inanmakta zorlandığımız gelişmeler yüzünden aşağıdaki mevzuların taraflarınca en kısa vakitte açıklığa kavuşturulmasını bekliyoruz:

– Kasımpaşa maçında oyuncumuz Nicolö Zaniolo’ya yapılan kasti hareketin, maç sonrası tüm kamuoyu üzere hakem hocaları tarafından da kırmızı kartla cezalandırılması gerektiği değerlendirilmiştir. Bu durumla ilişkili hafta içi ortaya çıkan manzara ve devam eden tartışmalara karşın sakin kalarak Merkez Hakem Kurulu (MHK) ve liderinin yapacağı açıklama ile tüm spekülasyonları sona erdireceğine inandık.

Geldiğimiz noktada, MHK Başkanı Lale Orta’nın verdiği demeç, yayıncı kuruluşa sipariş manzara servis ettiği tarafında basında yer alan tezleri doğrulayan bir itiraftır.

Lale Orta, bu itirafla VAR odasındaki imgeleri dışarıya sızdırdığını MHK’nın misyon tarifi dışına çıkarak hakem yorumcularına baskı yaptığını zımnen kabul etmiştir. Kendisinin tarafsızlık unsurunu göz arkası ederek kamuoyundaki algıları dizayn etme misyonunu üstlenmiş olduğu apaçık ortadadır.

Bu vakte kadar yapılmış tüm hakem kusurlarından daha vahim olan adaletin terazisine direkt müdahale olan bu hareketin nasıl bir niyetle yapıldığını anlamakta zahmet çekiyoruz.

Lale Orta’dan, hazırlanan özet manzarayı şahsen kendisi tarafından gönderilen imajla değiştirmesi konusunda açıklama bekliyoruz.

Maç sonrasında yayıncı kuruluş dışında öbür yayın kuruluşlarını aradığı ve telkinde bulunduğu argümanları hakkında açıklama bekliyoruz.”

“BU KİŞİNİN LİDER OLMASI NE KADAR DOĞRU”

“Eski hakemleri arayarak kendisine karşı yapılan bir operasyon olduğu formunda sözlerle kamuoyunu manipüle etmeye çalıştığı savları hakkında açıklama bekliyoruz.

Ve soruyoruz; itiraf ve savlar ışığında bu kişinin adaleti sağlamakla vazifeli değerli bir şuranın başkanlığında bulunması ne kadar doğrudur?

– Dün akşam oynadığımız Konya spor maçında oyuncumuz Leo Dubois’a yapılan, hakem hocaları tarafından da tartışmasız kırmızı kart olarak nitelendirilen müdahale anlaşılmaz bir halde sarı kartla geçiştirilmiştir.

Yine maçın ilerleyen dakikalarında tıpkı Konya spor oyuncusuna ikinci sarı kart verilmemiştir.

Bu kararların hangi hakem aklıyla verildiği ve VAR hakemleri dahil yapılan konuşmaların Federasyonumuz tarafından ayrıntılı bir halde incelenmesi ve VAR’a bir müdahale olup olmadığının açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu mevzuları titizlikle kıymetlendirerek en temel vazifesi olan adaleti sağlama ismine gerekli adımları atmasını ve soruşturmaları yapmasını beklemekteyiz.

‘Bir kulüp için değil, herkes için adalet!’ diyerek çıktığımız bu yolda kulübümüze özel kurulan hiçbir oyunun seyircisi olmayacağımızı da tüm spor kamuoyuna bildirmek isteriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir