Velayet krizi: “Eski eşim çocuğumu kaçırdı”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, “illek” diye tanımladığı icra yolu ile çocuk alma yerine gelen yeni uygulamada da istenmeyen imajlar ortaya çıktı. Uygulama bakanın tanıttığı üzere işlemedi. Babasının yanına gittikten sonra annesine dönmek istemeyen A.D. zorla götürüldü. Babanın çektiği görüntü ile uygulama ortaya çıktı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, icra ile çocuk alınmasını “İnsanilikten uzak, vicdanlara uygunluktan uzak, hukuk devletinden uzak, insan haklarından uzak çocukların üstün faydasından uzak maalesef ilkel bir uygulama ” diye tanımlamıştı. Yurdun farklı vilayetlerinde açılan çocuk teslim merkezleri mart ayında İstanbul Avrupa yakasında da faaliyete geçti. Bu merkezlerde ebeveynlere imzalatılan evrakta teslim süreçlerinde çocuğun zorlanmadığı açıkca belirtiliyor.

Abdullah Demir, Ukrayna asıllı eşinden boşandı. Demir çiftinin T.D. ve A.D. isminde iki çocukları vardı. Geçen sene Temmuz ayında babasının yanına giden A.D. annesine gitmek istemedi. Baba Abdullah Demir, annesi ile konuşarak sıkıntıları çözmek istedi.

Annesinin başvurusu üzerine 24 Mayıs 2023’te baba Abdullah Demir ve oğlu A.D. Şişli Oyun Konutu’na çocuk teslimi için gittiler. Burada A.D.’nin annesine gitmemesi üzerine tutanak tutuldu. Tutanakta A.D.’in anneye gitmekte direnç gösterdiği belirtildi.

Adli dayanak vazifelileri; baba, oğul ve anneyi 27 Mayıs’ta Eyüp çocuk teslim merkezine davet etti. Babanın argümanına nazaran A.D. ve annesinin görüşmesi pedagog nezaretinde yapılmadı. A.D. göz yaşları içinde ve zorla anneye verildi.

Baba Abdullah Demir ise oğlunun götürüldüğünde attığı çığlıkları cep telefonu kamerasıyla kaydetmek zorunda kaldı. Zorla otomobile bindirilen çocuğun çığlıkları ise yürekleri dağladı.

Annenin tezi ise baba Abdullah Demir’in, çocuğu A.’yı kendisinden kaçırarak 10 ay boyunca göstermediği tarafında. Lakin Abdullah Demir’in elinde A.D.’nin annede kalmak istemediğine dair çocuk teslim merkezi uzmanlarınca tutulan tutanak var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir