Sosyal konut projesinde büyük gün! Erdoğan konuşuyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesinde 17 vilayette 5 bin 615 konutun temelleri eşzamanlı atılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması, ne kadar gerçek iş yaptığımızı, ne büyük gereksinimi karşıladığımızı göstermektedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Başlattığımız son kampanya ile TOKİ vasıtasıyla milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. İki yıl içinde 250 bin konutluk birinci etabı, 2028’e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Bugün Sincan bir öteki hoş. Ankara bir öbür hoş. Görüntü konferansla şu andaki toplantıyı izleyen takip eden tüm vatandaşlarıma Ankara’dan selamlar, sevgiler…

Her çeşit zelzelede daima yüreklerimiz ağzımıza geldi. Kaç kardeşlerimizi kaybettik, sıhhatsiz yapılaşmayla. Her sarsıntı, sel ve heyelan bu gerçeği yüzümüze çarpmıştır. İzmir’de Malatya, Elazığ’da yaşadık. 1999 sarsıntısının arından bu doğrultuda birtakım adımlar atılmışsa da ekonomik ve konforlu konut arzı yeteri kadar sunulamamıştır. Hükümete geldiğimizde TOKİ vasıtasıyla inşa edilmiş konut sayısı 43 bindi. Biz bugün bu sayısı 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Nereden nereye…

26 bin toplumsal tesis inşa ettik. Başlattığımız son kampanyayla milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Kentsel dönüşüm projeleri de süratle ilerliyor. Kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. 60 bin konutluk Esenler’de kentsel dönüşüm projesinin teslim merasiminde heyecan ve sevince ortak olduk.

Büyük konut atılımı ve kentsel dönüşüm projelerinin yaygınlaşması özel bölümü harekete geçirmiştir. 28,5 milyon konutun 13,5 milyonun son 20 yılda inşa edildiğini görüyoruz.

FIRSATÇILAR ZULÜM ETTİ KİRACILARINA

Konut ve kira fiyatlarında yaşanan artışlar vatandaşlarımızı mağdur etti. Kira fiyatlarında fırsatçılar, konut sahipleri zulüm etti kiracılarına. Bu yüzden kira artış sonu getirdik. Yüksek kira fiyatlarına karşı vatandaşımızı ezdirmemek için Cumhuriyet Tarihinin en büyük toplumsal konut projesini başlattık. 1 milyon arsa projesinde alt yapıyı biz yapacağız konutu da vatandaşımız yapacak. 

NE KADAR YANLIŞSIZ BİR İŞ YAPTIĞIMIZI GÖSTERİYOR

TOKİ takviyesiyle kendi konutunu yapmak isteyen vatandaşlarımızı bu kampanyaya dahil ettik. Altyapıyı biz yapacağız, konutu vatandaş yapacak. TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla mesken sahibi olmuş milyonlarca vatandaşımız var. En büyük mükafat bu vatandaşlardan aldığımız duadır. Yeni kampanyamızın temelini atarken vatandaşlarımızın duasına talibiz.

Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması ne kadar hakikat iş yaptığımızın göstergesidir. Konut ve emlak hizmete girdiğinde 6 milyon vatandaş daha huzurlu yuvasına kavuşmuş, yarım milyona yakın vatandaşın istihdam edileceği iş yerleri faaliyete geçmiş olacaktır.

Temelini attığımız birinci etap 5615 konut Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Aydın, Bolu, Konya, Afyon, Diyarbakır, uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Tunceli, Elazığ vilayetlerimizi kapsıyor. Hazırlıklar tamamlandıkça temelleri ısa müddette de 81 vilayet ve ilçelerimizin tamamında yaygınlaştıracağız.

2 YIL İÇİNDE TAMAMLAYIP TESLİM EDECEĞİZ

900 milyar liralık yatırımla 2 trilyon liralık ivme kazanacaktır. İki yıl içinde 250 bin konutluk birinci etabı, 2028’e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Palavra yok, ne dediysek o.

Depremle sarsılan kentlerimizdeki vatandaşlarımızı konut inşa ederek nasıl en kısa müddette konutlarına kavuşturduysak bu projeyi de hayata geçireceğiz. Ülkemizin idaresine talip olarak yola çıkarken Türkiye’de artı hiçbir şey eskisi üzere olmayacak demiştik. Hamdolsun 20 yılda her alanda ülkemize asırlık hizmet kazandırarak milletimize verdiğimiz kelamı tuttuk. Vilayetlerimizin ilçelerimizin tamamını kuşatan yeni bir şehircilik atılımını başlattık. Bunu argüman ile söylüyoruz.

SANDIKLARI PATLATMAYA VAR MISINIZ?

Nereden nereye… Eski hastanelerin halini düşünün. Artık kent hastanelerine gittiğimizde konfor ortada. Odalar pırıl pırıl. Bay Kemal’in SSK genel müdürü olduğu zaman ah ah, hastanelerin hali ortadaydı. 7 ay var, 7 ay sonra sandığa gideceğiz. Sandıkları patlatmaya var mıyız? Kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Durmak yok, yola devam.

Vatandaşlarımızdan isteyen konut, arsa, iş yeri alarak bu atılıma ortak olabilecek. Altyapı ve imarı hazırlanmış inşaata hazır emlak bu atılımı farklı kılıyor. TOKİ’nin konutlarından alamayanlar TOKİ dayanağıyla bu emlakta kendi konutunu yapabilecek. Çok bereketli bir konut atılımı bizi bekliyor. Bugün prestijiyle Türkiye’de artık vilayetlerimizin, ilçelerimizin tamamını kuşatan yeni bir şehircilik atılımını başlattık.

 

 

ayrıntılar geliyor….

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Temel Atma merasiminde açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum “Türkiye Yüzyılı’nın hangi muştulara sahne olacağını gösteriyorsunuz. 8 milyona yakın müracaatla devletine güvenen ve bu kutlu yolda bizi her daim destekleyen 85 milyon kardeşimizin her birine başka ayrı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarından satır başları;

17 vilayetimizde tam 5 bin 615 yeni yuvamızın temelini atmanın gururu ve memnunluğunu yaşıyoruz. Türkiye Yüzyılı’nın hangi muştular ve hoşlukları ortaya koyacağını gösteriyorsunuz. Konya’dan Aydın’a, Kahramanmaraş’tan Erzurum’a, İstanbul’dan İzmir’e 85 milyon kardeşimizin her birine farklı ayrı teşekkür ediyoruz. Biz bu milletin dualarına talibiz. Biz milletimizin gönlüne, yüreğine talibiz.

TARİHİN EN BÜYÜK PROJESİNİ BAŞLATIYORUZ

Bize aziz milletimizin gönlü kâfi diyoruz. Bugün hislerimizin tepe yaptığı bir gün. Milletimiz yıllar yılı gecekondulara mahkum edildi. Annelerimiz, dedelerimiz, babalarımız benim de bir yuvam olsa diye hayal kurdular. Bu milletin muhtaçlıklarını görmezden geldiler. Afetlerde milletimize yardım edemediler. 3 Kasım 2002’de AK Parti ile, Cumhurbaşkanımız ile yeni bir siyaset başladı. Şefkat siyaseti başladı. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemiz tekrar ayağa kalktı. Hiçbir ülkenin üstesinden gelemeyeceği TOKİ ile 1 milyon 1710 bin konut yaptık. Okulları ile mescitleri ile milletimizin hizmetine sunduk. Cumhuriyet tarihimizin en büyük toplumsal konut projesini başlatıyoruz.

KAYNAĞINIZ NE DİYE SORDULAR

20 yılda TOKİ’mizle 1 milyon 170 bin konut yaptık. 30 bine yakın toplumsal donatılarıyla inşaatlarımızı yaptık, milletin hizmetine sunduk. Daha büyük adımla Cumhuriyet tarihimizin en büyük Toplumsal Konut atağını başlatıyoruz. Her şeye hayır diyen o zihniyet ortaya çıktı. Daima bir ağızdan yapamazsınız dediler. Sincan’dan soruyorum, yapıyor muyuz? 17 vilayette temellerimizi müjdelerimizden 40 gün sonra atıyor muyuz? Kaynağınız ne diye sordular, Türkiye, milletimiz dedik. Yeni yapacağımız yüz binlerce yuvanın teminatı da garantisi de Recep Tayyip Erdoğan’dır dedik. Onlara diyoruz ki, gözlerini görüyor, kulaklarınız duyuyorsa Sincan’a bakın. Bu kentteki yapıtlara bakın. Bu milletin gücüne inanmayanlar dönsünler Ankara’nın büyük dönüşümüne baksınlar.

250 bin konut sizin gayeniz 1 milyon konut gayeli arsa sizin yapıtınız. Bu milletin Cumhurbaşkanımız Erdoğan liderliğinde yapamayacağı hiç bir şey yoktur. Türkiye Yüzyıl’nın önünde kimse duramadı duramayacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir